top of page

Tikšanās ar Herbertu Pudānu un BGF uzsēdes regulēšana

Jau kādu laiku biju domājusi par to, ka būtu jāpievēršas uzsēdes koriģēšanai. Un tā kā šogad braukšu ar jaunu šosejas velo un 29 collu MTB, ar kuru man nav nekādas iepriekšējās pieredzes, tad sapratu, ka šis ir īstais brīdis, kad to darīt.

Vēl pagājušo gadu biju uzmeklējusi ASV dzimušās kompānijas „Retul” pārstāvi Vācijā, pie kura varēja veikt uzsēdēs koriģēšanu. Īstajā brīdī līdzīgs eksperts parādījās arī Latvijā. Bijušais riteņbraucējs Herberts Pudāns, kurš vēl pagājušogad startēja Francijas kluba "SCO Dijon" sastāvā, tagad ir kļuvis par licencētu Specialized BGF ekspertu. Mana izvēle bija acīmredzama – iespēja to izdarīt nebraucot 1800km līdz Frankfurtei, ieekonomējot laiku un naudu, kā arī Herberta sportiskā pieredze nospēlēja par labu pašmāju piedāvājumam.

Par Herberta profesionalitāti zūd jebkuras šaubas tiklīdz tu nonāc viņa „birojā”. Sienas rotā sacensību trofejas – dažādu sacensību līderu krekli un kausi. Nešaubieties – visi ir viņa :)

Vēlos iedrošināt visus tos, kuriem velosports ir nopietns hobijs, apdomāt šīs lietas nepieciešamību. Jūs aiztaupīsiet sev daudz laika minot ko darīt un regulējot visu „uz aci”. Es apzināti priekš sevis to esmu nodefinējusi par uzsēdes korekciju, jo gadu gaitā man tā jau ir izveidojusies un, pat ja tā man būtu nepareiza, tad tik un tā radikāli to šajā brīdī vairs nemainītu, jo mans ķermenis ir pieradis strādāt atrodoties tieši šajā uzsēdē. Mans primārais mērķis, ko vēlējos iegūt no šīs procedūras, ir novērst mazas nepilnības šosejas velo uzsēdē un piemeklēt atbilstošu uzsēdes pozīciju savam sacensību 29eram.

Viss sākas ar interviju – Herberts mani detalizēti izprašņā par dažādām iespējamām veselības problēmām, ar kurām viņam varētu nākties rēķināties, kā arī par maniem sportiskajiem mērķiem, lai precīzāk saprastu manas vajadzības.

Ne velti Specialized izmanto terminu „personal fit” – pat pie vienādām auguma un ķermeņa daļu proporcijām ir iespējamas dažādas uzsēdes. Svarīgi ir tas, kas der tieši tev nevis, kas principā der tava auguma un proporciju cilvēkam.

Kad beidzām ar interviju, Herberts pārgāja pie manis uzmērīšanas un lokanības noteikšanas dažādās pozīcijās. Tas, starp citu, var būt liels limitējošs faktors nosakot optimālo uzsēdi. Tikai tad, kad ir skaidrs. uz ko mans ķermenis ir spējīgs, kāda ir tā specifika un kas būtu jāņem vērā, Herberts pārgāja pie paša velo. Visa procesa laikā Herberts veic pierakstus un atzīmes par esošo stāvokli un izmaiņām, kas tiek veiktas.

Ja jūs esat braukuši ar riteni pietiekami ilgu laiku, noteikti negaidiet no šī procesa kaut ko radikāli jaunu. Jūs tā pat sēdēsiet uz sēdekļa un rokas jums atradīsies uz stūres. Izmaiņas ir mazas, taču jūtamas. Būtiskākais ir tas, ka tas palīdzēs jums justies komfortablāk, braucot ar velo, un izvairīties no traumām pie lielām slodzēm. Uzmērīšanas laikā Herberts nosaka manu „biomehānisko profilu”. Laika ietilpības ziņā noteikti vari rēķināties ar pusi no dienas. Es viesojos pie Herberta no 10 no rīta līdz pat 17 vakarā ar saviem abiem velosipēdiem. Tas prasa daudz laika, taču šis process ir to vērts un nav jādara steigā.


Rezultāts, ko tu iegūsti, ir saregulēts ritenis (vai riteņi), kas ir piemērots tev. Manā gadījumā abiem riteņiem tika nomainīti iznesumi, koriģēts sēdekļa augstums un kājas izliekums, izmantojot ortopēdiskās pēdiņas, kā arī nomainīti sēdekļi. Klāt visam tu saņem testa izmēra lapu, kurā ir norādīti visi nepieciešamie mērījumi, lai pielāgotu uzsēdi arī savam nākošajam velo. Man personīgs ieteikums ir tomēr izanalizēt uzsēdi atkārtoti pēc kāda laika, jo mainoties jūsu sportiskai formai, tai līdzi var mainīties arī jūsu uzsēde.

Faktiski viss process sastāv no četriem blokiem: 1) intervijas, 2) biomehāniskā profila noteikšana (lokanības tests un ķermeņa uzmērīšana) 3) sānu profila analīze uz velo 4) frontālā profila analīze.

Pēc visa šī procesa sākas grūtākais - ilgais treniņu process :)

Vēlreiz paldies Herbertam


ZZK par palīdzību, kā arī Kasparam par bildēm.

Foto: © Kaspars Garda www.garda.lv


68 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page