top of page

PADOMI, KĀ PAGATAVOT MĪKLU BEZ OLĀM


Ir cilvēki, kuri tādu vai citādu iemeslu dēļ nelieto uzturā olas. Tas var būt ticības, pārliecības, veselības jautājums, vai kāds cits iemesls. Veikalos un kafejnīcās nopērkamie produkti gandrīz visi satur olas vai olu pulveri. Pat viens no lielākajiem pasaules gardumiem šokolāde bieži vien satur olas vai olu pulveri. Olas mīklai mēs parasti pievienojam, jo tās ir lieliska saistviela un satur mīklu kopā. Piedāvāšu vairākus variantus, kā varat pagatavot iemīļoto pankūku, cepumu, mafinu mīklu bez olām.


 

1. variants - olas vietā varat izmantot banānu vai ābolu sulu. Lai izceptu maizi, mafinus vai kūkas bez olām, pamēģiniet aizstāt olas ar banānu vai ābolu sulu. 1 olas vietā varat izmantot ½ saspaidītu banānu vai ¼ tasītes ābolu sulas. Gan banāns, gan ābolu sula piedos mīklai patīkamu struktūru, garšu un nedaudz mitrumu. Ņemiet vērā, ka aizstājot olas ar banānu vai ābolu sulu, mīkla nepacelsies, tāpēc mīklai jāpievieno cepamo pulveri.

 

2. variants – olas vietā varat izmantot sojas pienu un etiķi. Gatavojot mīklu, olas vietā varat izmantot sojas pienu sajauktu ar ābolu sidra etiķi. Sajaucot sojas pienu ar ābolu sidra etiķi, tie sarecēs un ļaus mīkla pacelties. 1 olas vietā sajauciet 1 tējkaroti ābolu sidra etiķi ar 90ml sojas piena. Atceraties, ka izmantojot sojas pienu un ābolu etiķi, mīkla kļūs mitrāka, tāpēc iespējams nedaudz samaziniet pārējo šķidro sastāvdaļu daudzumu. Varat iztikt tikai ar sojas pienu vai skābu krējumu, neizmantojot ābolu sidra etiķi. Izvēloties receptes, kurās uz katriem 200 gr miltu prasīta ne vairāk kā 1 ola, aizstājiet to ar 2 ēdamkarotēm sojas piena (vai skāba krējuma) un ¼ tējkaroti cepamā pulvera.

 

​3. variants – olu vietā varat izmantot linsēklas. Vēl viens ļoti labs olu aizvietotājs ir linsēklas. Tās piešķirs mīklai ne tikai lielisku struktūru, bet arī palīdzēs jums uzņemt tik nepieciešamās Omega 3 taukskābes. Linsēklas ir lielisks olu aizvietotājs pankūku, cepumu un mafinu mīklās. 1 olas vietā izmantojiet 1 ēdamkaroti maltu linsēklu, sajaucot tās ar 3 ēdamkarotēm ūdens. Ļaujiet šim linsēklu un ūdens maisījumam pāris minūtes uzbriest pirms to pievienojiet mīklas pārējām sastāvdaļām.

 

4. variants – olu vietā varat izmantot zirņu miltus. Viena no lietām, ko noteikti atradīsiet veģetāriešu virtuvē, būs zirņu milti. Šie milti ļoti labi satur kopā mīklu, pat labāk par olām un kviešu miltiem. Zirņu miltus var izmantot dažādu plācenīšu un uzkodu pagatavošanai, piemēram, rīvētu dārzeņu kotlešu vai mīklā ceptu dārzeņu pagatavošanai. Izvēloties zirņu miltus, priekšroku dodu zirņu miltiem, kas pagatavoti no turku zirņiem (chickpeas flour, gram flour), nevis no dzeltenajiem zirņiem gatavotajiem miltiem, jo turku zirņu milti labāk līp un tiem ir maiga, neitrāla garša. Ņemiet vērā, ka no turku zirņu miltiem jums neizdosies pagatavot mīklu, kuru pēc tam būtu jārullē (piemēram, cepumiem), jo tā nebūs pietiekami cieta un saglabās lipīgu konsistenci.

 

PIEZĪMES:


​Mīklu itin veiksmīgi satur kopā milti, ja vien tie ir pietiekamā daudzumā. Tāpēc smilšu, kārtainajā, rauga mīklā olas var neaizstāt – vienkārši nepievienojiet tās.

Ja vēlaties mīklai piešķirt dzelteno krāsu, ko parasti tai piedod olas dzeltenums, tad pievienojiet pavisam nedaudz kurkumu (Turmeric) vai safrānu. Kurkums un safrāns ir garšvielas. Uzmanīgi ar šo garšvielu daudzumu, ja pievienosiet tās par daudz, tās piedos mīklai specifisku garšu. Ietiktu sākumā pievienot šķipsniņu kurkuma, neatkarīga no mīklas daudzuma. Ar to pietiks, lai mīklai piešķirtu dzeltenīgo krāsu. Uzmanieties, lai garšviela nenokļūtu uz drēbēm, jo tā var atstāt neizmazgājamu traipu.

Ja vēlaties, lai Jūsu gatavotajam ēdienam piemistu tieši olai raksturīgā smarža, tad varat lietot melno sāli. Ajurvēdiskais melnais sāls ir dabisks sāls, kas iegūts vairākas stundas karsējot kopā divu augu – amlas un haritaki - augļus. Sālim piemīt raksturīgā cieti vārītas olas smarža. Melno sāli var izmantot veģetārās majonēzes pagatavošanai, aukstajā vai skābeņu zupā, salātu mērcēs, visur, kur iederas šis aromāts.

Es ļoti bieži olas aizstāju vienlaicīgi gan ar samīcītu banānu, gan svaigi maltām linsēklām, jo ļoti patīk gan garša, gan mīklas struktūra, ko tai piedod linsēklas un banāns.

Tā kā pienu cenšos uzturā lietot maz, tad bieži vien govs piena vietā izmantoju sojas vai mandeļu pienu.

Melno sāli varat pamēģināt, bet man pašai tas nepatīk, jo tā aromāts un arī garša tiešām ir specifiska.18 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page