top of page

Kokosriekstu cukurs

Arvien vairāk mēs varam dzirdēt, lasīt, ka kokosriekstu cukurs ir veselīga un laba alternatīva parastajam cukuram. Kokosriekstu cukurs tiek iegūts no kokosriekstu palmu koka un tiek uzskatīts, ka tajā ir vairākas vērtīgas uzturvielas un tam ir zemāks glikēmiskais indekss (GI) kā parastajam cukuram.

Vai tā ir patiesība, ka kokosriekstu cukurs ir veselīga parastā cukura alternatīva, vai tomēr tā ir puspatiesība vai pat meli?

Internetā ir pieejama ļoti plaša informācija un ļoti daudz raksti, kuros varam uzzināt par šī cukura vērtīgajām un labajām īpašībām. Tajā pašā laikā praktiski nav informācijas, kas to pierādītu ar zinātniskiem datiem un pētījumiem. Vairākos avotos ir atsauces uz vienu un to pašu pētījumu, kas liek, ja ne apšaubīt pētījuma rezultātus, tad vismaz atturēties no šī cukura ierindošanas super food saraksta augšgalā.

Šis cukurs ir kļuvis ļoti populārs, un tieši sportistu un veselīga uztura piekritēju diētā kļuvis iecienīts. Sportistu ēdienkartē tas ir iemantojis savu popularitāti dēļ zemā glikēmiskā indeksa (GI).

Es savā rakstā apkopoju dažādos avotos pieejamo informāciju un faktus par kokosriekstu cukura GI, vērtību kalorijās un tajā esošajām uzturvielām, salīdzinot ar parasto cukuru.


Kokosriekstu cukura iegūšana


Tas ir dabisks cukurs, kas izgatavots no sulas, kas ir cukursalds kokosriekstu augā cirkulējošais šķidrums. Šis cukurs bieži tiek jaukts ar palmu cukuru, kas ir līdzīgs, bet kas tiek izgatavots no cita veida palmu koka. Par vienu no kokosriekstu cukura jeb saukta arī par kokosa palmu cukuru labajām īpašībām tiek uzskatīta tieši tā vairāk vai mazāk dabīgā iegūšanas metode.

Kokosriekstu cukura pagatavošana ir divu soļu process:

1. Tiek nogriezta daļa no kokosriekstu palmas zieda, lai no tā iegūtu kokosrieksta augā cirkulējošo šķidrumu. No zieda pilošais šķidrums tiek savākts traukos. Kaut kas līdzīgs tam, kā mēs tecinām bērzu sulas. Atšķirība tajā, ka šeit kokosriekstu koka sula tiek tecināta no koka ziediem (ziedu pāksts). Ņemot vērā, kokosa palmā esošā šķidruma ieguves metodi, šo cukura, manuprāt, pareizāk būtu saukt par kokosa ziedu cukuru.

2. Pēc tam kokosriekstu palmas ziedu šķidrums tiek karsēts līdz no tā ir iztvaikojis ūdens.

Gala produkts ir kokosriekstu cukurs, kas izskatās šādi:

Vai tiešām tajā ir vairāk uzturvielu kā parastajā cukurā?


Parastajā cukurā nav vērtīgas uzturvielas, izņemot kalorijas, tāpēc tas ir "tukšu" kaloriju avots. Savukārt, tiek uzskatīts, ka kokosriekstu cukurs satur vairākas vērtīgas uzturvielas. Jāsaka, ka nav daudz datu, kas to pierādītu, bet saskaņā ar Filipīnu Lauksaimniecības departamenta sniegto informāciju šajā cukurā ir ne tikai tādas minerālvielas kā dzelzs, cinks, kalcijs un kālijs, bet arī nepiesātinātās taukskābes un antioksidanti, kuriem tiešām piemīt veselību veicinošas un organisma dzīvības procesiem svarīgas īpašības.

Tad vēl tiek uzskatīts, ka kokosriekstu cukurs satur šķiedrvielas, ko mēs saucam par inulīnu. Inulīns palēnina glikozes uzsūkšanos. Un tas varētu izskaidrot to, kāpēc kokosriekstu cukuram ir zemāks glikēmiskais indekss (GI) nekā parastajam galda cukuram.

Glikēmiskais indekss (GI) parāda, cik lielā mērā ogļhidrātus saturošie produkti paaugstina cukura līmeni asinīs, salīdzinot ar glikozi. Cukura līmeņa asinīs paaugstināšanos pēc glikozes lietošanas pieņem par 100. Piemēram, ja produkta GI ir 50, tad tas nozīmē, ka cukura līmeni asinīs attiecīgais produkts palielina uz pusi mazāk, salīdzinot ar tīru glikozi, un tas tiek klasificēts kā zems.

Filīpinu Lauksaimniecības departamenta veiktajā pētījumā, lai noteiktu kokosriekstu cukura un sīrupa GI, tiek salīdzināts kokosriekstu cukurs un kokosriekstu sīrups ar glikozi,. Saskaņā ar viņu sniegto informāciju, kokosriekstu cukura GI ir 35. Salīdzinājumam, parastā galda cukura GI ir aptuveni 58 - 70 (dažādos avotos, dažādi; atšķirība iespējams pamatojama ar atšķirīgo fruktozes un glikozes attiecību dažādu ražotāju cukuros, kā arī cietiem faktoriem).

Jāsaka gan, ka ir diezgan problemātiski izdarīt objektīvus secinājumus, pamatojoties tika uz vienu pētījumu. Un es esmu to skeptiķu starpā, kuri apšauba, ka kokosriekstu cukura GI ir tiešām tik zems (35), kā to apgalvo pētījuma autori. Vēlētos redzēt vairāk pētījumu, lai varētu izdarīt objektīvus secinājumus.

Vēl dažādos avotos pieejamā informācija apliecina, ka kokosriekstu cukurs nesatur fruktozi un ka tas 70-80 % tiek izgatavots no saharozes, līdz ar ko tas ir labāks par parasto cukuru. Šis arguments arī nevar tikt uzskatīts par absolūtu patiesību, jo saharoze jeb parastais galda cukurs sastāv no 50% fruktozes un 50% glikozes. Un sanāk, ka kokosriekstu cukurs patiesībā satur tikpat daudz fruktozes kā parastais galda cukurs.


Nobeidzot visu iepriekš rakstīto un apkopojot pieejamo informāciju


Jāsaka, ka, apkopojot dažādos avotos pieejamo informāciju un faktus, nākas secināt, ka kokosriekstu cukurs ir visai līdzīgs parastajam galda cukuram. Kaut arī ražošanas process ir dabiskāks un tas satur nelielu daudzumu vērtīgu uzturvielu, tas noteikti nav ierindojams veselīgu produktu saraksta augšgalā.

Es piekrītu tiem, kas apgalvo, ka pat tad, ja kokosriekstu cukurs ir "mazāk slikts" nekā parastais cukurs, un pat tad, ja tas satur kādas vērtīgas uzturvielas, tas nenozīmē, ka tam ikdienā vajadzētu būt jūsu ēdienkartē. Cukurs ir un paliek cukurs!

Vērtīgas uzturvielas, kā jau minētās minerālvielas, nepiesātinātās taukskābes, antioksidantus, jūs noteikti daudz vairāk uzņemsiet ēdot dabīgus produktus, bet ne cukuru, lai kādas īpašības tam piedēvētu.

Plus, ņemiet vērā, ka kokosriekstu cukurā ir tikpat daudz kaloriju, cik parastajā cukurā, t.i., 16 kalorijas vienā tējkarotē jeb 4 gramos. Un, lai jūs, ēdot kokosriekstu cukuru, uzņemtu tajā esošās uzturvielas nepieciešamajā daudzumā, jums būtu jāapēd neveselīgi daudz šī salduma (100 gr jeb 25 tējkarotēs kokosriekstu cukura satur 1030 mg kālija, kas ir aptuveni viena ceturtā daļa no dienas devas).

Visbeidzot, ticot pieejamajai informācijai par labajām (es neteiktu veselīgajām) kokosriekstu cukura īpašībām, uzskatu, tā noteikti ir labāka izvēle kā rafinētais baltais cukurs, bet noteikti ne veselīgākā izvēle.

Arī man mājās plauktā ir kokosriekstu cukurs un, ja jāizvēlas starp šo cukuru vai parasto cukuru, tad es izvēlos šo - kokosriekstu cukuru. Cenšos vadīties pēc principa "izvēlies mazāko no ļaunuma".

Jāsaka gan, ka man mājās parastā baltā jeb rafinētā cukura vispār nav. Gatavošanā izmantoju vai nu cukurniedru cukuru vai šo. Lai arī ikdienā cenšos izslēgt cukuru no savas ēdienkartes, pilnībā no tā neatsakos. Dažkārt ēdu putru ar ievārījumu, dažkārt grauzdiņu ar ievārījumu, tāpat pa reizei mīlu pagatavot kādu našķi, uzcept kādu kārumu. Un vairumā gadījumu kā saldinātāju savās receptēs izmantoju cukuru, kaut arī ļoti gardus un saldus našķus var pagatavot, izmantojot dabīgus saldinātājus, tādus kā žāvētus vai svaigus augļus, vai arī svaigas augļu sulas.

Noteikti kā labu alternatīvu savā iemīļotajā receptē parastā baltā cukura vietā varat izmantot "mazāk slikto" kokosriekstu cukuru. Tas piedos ēdienam karamelizētu garšu, mazliet vairāk uzturvielas kā parastais baltais cukurs, bet noteikti nebūs vērtīga investīcija jūsu veselībā.

Un, atbildot uz jautājumu, vai tā ir patiesība, puspatiesība vai meli, ka kokosriekstu cukurs ir veselīga parastā cukura alternatīva, es teiktu, ka patiesība ir tā, ka cukurs ir cukurs, puspatiesība, ka tas ir labāks par parasto cukuru, un meli, ka tas ir veselīgs.

111 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page